Я маю однодумців, друзів і ми разом готові до дій

Пройди тест аби дізнатися рівень розвитку Учнівського самоврядування у твоїй школі

Ну а тепер будуть серйозні виклики. Після виконання цих завдань твоє життя не буде таким, як раніше. Можливо, будуть розчарування і несподіванки. Будь готовим до протидії твоїм прагненням і поразок. “Темні сили” часто маскуються під добро і красу, традиції і порядок, повагу до старших і чемність…. На допомогу тобі тут прийде сумнів, вміння ставити питання, критичне мислення, казати “Ні!” і відмовляти у випадках незгоди чи неприйняття. Не зупиняйся!

Почнемо з тесту. Пройди тест і поділися його результатами з однодімцями, чи з класним керівником. Відповідай чесно. За чесну відповідь буде + до карми, а за правильну +1 бал. Ключ перевірки під тестом.

У нашій школі вже існує структура, яка об’єднує учнів у вигляді

Насправді не так важливо як називається структура, яка об’єднує учнів у школі. Проте варто зауважити, якщо ми будуємо демократичні стосунки, то суть структури теж має бути демократичною. Якщо ми називаємо “Шкільний парламент, то варто розуміти, що парламент - це представницький законодавчий орган, який формує виконавчі структури - найчастіше міністерства. Або, якщо ми називаємо “Козацька республіка”, то варто бути свідомими того, що козаків серед вас немає. Республіка передбачає форму державного правління, за якої верховна влада у державі (суверенітет) належить Народу. Але будьмо чесні, ну які міністри і міністерства в школі? Чи справді влада в школі належить учням? Можливо варто зібратися і підшукати відповідніші назви?

У вашій школі структура учнівського самоврядування займається

Ключовим завданням учнівського самоврядування є представництво і відстоювання інтересів учнів. Відповідно, якщо інша діяльність лежить у площині представництва та відстоювання інтересів учнів, цю діяльність можна вважати такою, що є властивою учнівському самоврядуванню. Організація чергування учнів по школі чи їдальні, а тим більше перевірка готовності учнів до уроку, зовнішнього вигляду, причин запізнення не є функцією УС. Порядок у школі має забезпечувати адміністрація. Так само організація дискотеки і святкувань є опціональною (може бути, а може не бути в полі зору УС). Бо шкільне самоврядування має займатися вирішенням проблем, і тому краще створити відділ дозвілля, який буде опікуватися задоволенням потреб учнів саме у якісному дозвіллі.

Президент структури УС вашої школи:

По суті президент (чи як ви називаєте інакше керівника органу УС) виконує адміністративні, комунікаційні і представницькі функції. Він чи вона має налагодити взаємодію з учнями і педагогами таким чином, щоб питання, які стосуються життя учнів не вирішувалися без учнів. Тут важливо, щоб учні були готові делегувати цій людині повноваження представляти свої інтереси перед адміністрацією школи. А з іншого боку - учні мають отримати інформацію про всі рішення, які ухвалюються на педраді і стосуються учнів. Іншими словами, керівник УС має бути передавачем інформації та організатором збору запитів і потреб учнів до адміністрації.

День самоврядування у вашій школі це:

День самоврядування в школі повинен мати значення для учнів і допомагати вирішувати проблеми школи, представляти інтереси учнів. Якщо в цей день відбуваються вибори президента чи голови УС - це можна вважати Днем самоврядування. В усіх інших випадках - це про що завгодно, але не про самоврядування. Ну реально, учні наступного дня не будуть вести уроки, більше того, оцінки, які вони поставлять іншим учням під час заміни учителів, не будуть ніде враховані.

Самоврядування вашої школи

Учнівське самоврядування вашої школи - це всі учні, і ви в тому числі. Тому, ніхто нікому не може давати жодних вказівок. Органи УС мають бути сформовані таким чином, щоб представляти інтереси всіх учнів і впливати на ухвалення рішень загальношкільної ваги. Рішень, які стосуються учнів. Учнівське самоврядування - це право, яке мають в школі учні. У свою чергу, у адміністрації школи є обов'язок надати учням можливість цим правом скористатися.

У структурі вашого УС є

Тут теж, як бачимо, якщо структура націлена на представлення чи відстоювання інтересів і потреб учнів, то вона притаманна функціям УС. Структури, які мають на меті контролювати та перевіряти учнів (наприклад, комітет порядку і дисципліни, санітарна комісія і таке інше) - не притаманні функціям УС

Правила для учнів у вашій школі

Правила - це спільна угода всіх учасників освітнього процесу діяти певним чином. Тому вимоги заборони на дію є не демократичними. Правила мають сприяти порозумінню і зручній взаємодії учнів з освітнім простором, між собою, з учителями. Важливим моментом у створенні правил є залучення учнів до їх створення, моніторингу виконання, перегляду, розміщення. Правила мають значення для учнів і вчителів, тому вони їх знають і можуть відтворити майже дослівно.

Структура УС у вашій школі включає

Тут важливо що ви знаєте про наявність системи формування структури УС та можете її відтворити. Також має значення спосіб формування представницьких органів. А саме, яким чином вони обираються чи призначаються? Що впливає на їх формування? Чи мають вони повноваження? Які? Як ними користаються? Чи доступні представницькі органи для учнів? Чи є в них ротація? Яким чином це відбувається?

Структура УС у вашій школі керується

УС керується статутом чи положенням. Воно затверджується на загальношкільних зборах. Актив УС періодично збирається і розробляє стратегію і план роботи. Учні вміють проводити збори, керуються процедурами ухвалення рішень і довіряють їм. Учитель-опікун УС може консультувати (якщо його про це попросять), або допомогти організувати чай на початку.

Керівний документ УС (статут, положення) у вашій школі

Найголовніше, що цей документ не просто є і затверджений, а він має значення для учнів і вчителів, і ним керуються у діяльності. Його можуть переглядати, і ця процедура відома.

Тест завершено

Обговоріть свої результати тесту та проблеми УС.